Translate ikon

Smaka på Mariannelund

29 juli Klockan 11.00 – 14.00 Mariannelund
Fudge

Guidad cykeltur genom Mariannelund. En lärorik och rolig cykeltur till klassiska inspelningsplatser. Här finna anekdoter från 1970-talets inspelningar av Emilfilmerna i varje gathörn.

Med lokala smaker i cykelkorgen och handvävd trasmatta på pakethållaren cyklar ni tillsammans med guider och får en upplevelse för livet.

Guidning på svenska och engelska, informationen kan också fås på tyska. Sträckan är 5km lång med start och mål i Filmbyn Småland i Mariannelund.

Pris: Vuxen 795kr, Ungdom 10-15 år 300kr. Bokas och betalas på www.cyklaifilmlandskapetsmaland.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

I priset ingår: Cykel, hjälm, natur- och lokalguide, provsmakning av lokalt mathantverk samt matig lunchmacka med dryck.

Foto: Carina Engqvist



Prisinformation: Vuxen 795kr, Ungdom 10-15 år 300kr.

Taggar:

#cykla #natur&äventyr #äventyr

Alternativ rubrik

Extern beskrivning, blir giltig om textmodulens namn ändras från "!Beskrivning" till "Beskrivning"

Genrebild papper

Guidad cykeltur, Smaka på Mariannelund

Spillhammarvägen 4

Mariannelund

long: 57.6657577 Lat: 14.9833921