Föreläsning – "Grevinnan sprit"

Eva Ekeblad De la Gardie var långt före sin tid – tack vare att hon gjorde potatisen het. Som 24–årig småbarnsmamma blev hon 1748 första kvinna i vetenskapsakademien då hon klurat ut hur man gör sprit av potatis.
Grevinnan Eva Ekeblad De la Gardie levde i den spännande upplysningstiden och gjorde bestående avtryck. Det rådde svår hungersnöd i Sverige och spannmål kunde man inte slösa med. I stället för att framställa brännvin behövdes all säd till brödbak och gröt.
Unga Eva, som var gravid med sitt fjärde barn, började experimentera hemma i köket och lyckades lista ut hur man gör sprit av potatis, vilket fick stor betydelse för folkhälsan och bidrog till att potatis så småningom blev basföda i Sverige. Upptäckten gav henne också en plats som första kvinna i Kungliga vetenskapsakademien - det skulle dröja över 200 år tills nästa kvinna valdes in!
I den här föreläsningen tar Hanna Sundblad genom ord, bild och sång med oss tillbaka till det pulserande 1700-talet och levandegör den driftiga och orädda Eva.
Prisinformation: 100 kronor/person.
Bra att veta: Ingen föranmälan.
Om du klickar på kartan lämnar du visiteksjo.se och öppnar Google Maps. Ditt besök spåras då av den externa parten.
Taggar:
Alternativ rubrik
Extern beskrivning, blir giltig om textmodulens namn ändras från "!Beskrivning" till "Beskrivning"

Föreläsning – "Grevinnan sprit"
Österlånggatan 31
Eksjo
long: 57.6657577 Lat: 14.9833921